Translate

sobota, 9 lutego 2013

Nasze łowiska cz. II


         Jezioro Żywieckie(Tresna)


Chciałbym przedstawić wam zbiornik zaporowy Tresna, lub innymi słowy Jezioro Żywieckie. Postaram się przybliżyć nieco charakter tego zbiornika, Jezioro Żywieckie jest zbiornikiem retencyjnym o pojemności maksymalnej prawie 100 mln m3. Zbiornik został utworzony na rzece 
Sole przepływającej przez Żywiec, a położony jest na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. 



Długość zbiornika to 8 km, szerokość sięga 2 km, głębokość maksymalna przy średnim stanie wody to około 20 m. Utworzenie w 1966 r. jeziora spowodowało zalanie znajdujących się na jego obecnym terenie wsi, m.in. Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Przy zaporze o wysokości 38 m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej oraz ochrony przeciwpowodziowej. Jezioro ma charakter typowo kamienisty lub glinowo-kamienisty.



 Roślinności wodnej prawie w ogóle nie ma, no chyba, że wliczymy w nią zalane krzewy wierzbowe, przy wyższym stanie wody……
Najczęściej spotykanymi gatunkami w jeziorze są:
Ryby drapieżne: Sandacz, Boleń, Szczupak, Okoń, Węgorz, Sum



Ryby spokojnego żeru: Leszcz, Karp, Płoć, Ukleja,Jaź.

  


     Jezioro Międzybrodzkie (Porąbka)



W wyniku spiętrzenia wód na rzece Sola, po wybudowania zapory w Porąbce - powstało Jezioro Międzybrodzkie. Jego powierzchnia maksymalna to 380 ha, a głębokość 20 metrów. Z tymże średnia głębokość to 5-6 metrów, a przy cofce czy rozlewisku ma już tylko od 1 do 3 metrów.
To drugie w kolejności jezioro, po Żywieckim i przed Czarnieckim, w kaskadzie jezior zaporowych na Sole.



Jezioro położone jest na terenie gór Beskidu Niskiego.

Kilka metrów za zaporą brzegi zamieniają się w skały i ostre kamienie, o które rozbijają się fale. Nie są to warunki łatwe, ale zamiast małej rybki gruntowej możemy złowić prawdziwe okazy sandaczy, szczupaków czy okoni. Bolenie same wręcz się narzucają, a przepiękne karpie pływają bliżej środka.
W okolicach cofki jeziora i rozlewiska roślinność jest bujniejsza, toteż i ryb jest sporo. jest to także miejsce lubiane przez wędkarzy - można niedaleko rozbić namiot.
W pobliżu półwyspu nazywanego literą "T" również można złowić wiele okazów. Trafić tez można na kolonie małż.



 Inne gatunki ryb żyjące w jeziorze to: płoć, świnka, pstrąg, leszcz, jaź, kleń, sum.

Źródło informacji i zdjęcia pobrane z internetu.








1 komentarz: