Translate

piątek, 19 października 2012

Przypon z długim włosem


Ten artykuł poświęcony będzie technice łowienia na przypon z długim włosem.         
W ciągu kilku lat mojego łowienia często zastanawiałem się co jest przyczyną spinania się ryb, wiedząc że mam w łowisku dużą rybę i nie mogę jej zaciąć. Próbowałem różnych kombinacji zestawów ale moje działania spełzły na niczym. Któregoś dnia przeczytałem w sieci artykuł o metodzie łowienia z długim włosem. Okazało się że duży karp zasysając przynętę na krótkim włosie (standardowym) wypluwa ją wraz z hakiem. Problem tkwi w tym że hak nie dostaje odpowiedniej rotacji i nie jest w stanie zaczepić karpia „który ma pysk jak puszka po farbie” – to określenie mojego imiennika. Z początku podchodziłem do tego sceptycznie bo co to znaczy długi włos? Jaka powinna być jego długość. Z racji tego że bardzo lubię kombinować z zestawami, wykonałem pierwszy zestaw na plecionce (standard rig) z włosem o długości około 5 cm licząc od łuku kolankowego haka. Okazało się że przy tak długim włosie kulka plącze się z przyponem, podczas zarzucania zestawu. Dodam tylko że na moim łowisku jest całkowity zakaz wywożenia  zestawów a ten przypon był by niemal idealny do wywózki. Szukając dalej informacji dotarłem do usprawnienia zestawu. Można kulkę podeprzeć  dwoma lub trzema peletami szybko pracującymi w wodzie które usztywnią cały włos i nie dojdzie do splątania z przyponem pelet dodatkowo zanęci koło przynęty. Natomiast nie ma pewności że kulka po delikatnym braniu nie zostanie przesunięta i nadal będzie się prawidłowo prezętować.

Doszedłem do wniosku że skoro miękka plecionka z kulką plącze zestaw to może miękki włos zastąpić sztywnym materiałem np: fluocarbon, tak ale pozostawało pytanie co zrobić aby przynęta zachowywała się naturalnie na sztywnym włosie. Czy jest to możliwe? A jednak jest taka możliwość, należy zamontować włos przegubowo na trzonku haczyka za pomocą kółka. Przypon jest dość trudny do wykonania więc nie będę go szczegółowo omawiał. Jego konstrukcja pozwala na oddawanie rzutów bez obaw o splątanie. Ale nie przekonuje mnie co do poprawnej prezentacji przynęty, jednak sztywny włos to nie jest to co miękka plecionka.

Trzeci przypon jaki chciał bym przedstawić naj bardziej do mnie przemawia i jest konstrukcją pośrednią po między miękką plecionka a sztywnym fluocarbonem. Jak dla mnie strzał w dziesiątkę. Ale po kolei omówię jak go wykonać. Materiały jakie będą nam potrzebne to standardowo hak np.,nr 2 z długim trzonkiem plecionka, rurka termokurczliwa, stoper gumowy.
            
Przycinamy rurkę termokurczliwą na odcinku około 3 cm a następnie przebijamy ją w 1/3 długości i naciągamy na trzonek haczyka.
            
Przystępujemy do przygotowania plecionki, na jej końcu wiążemy pętelkę do mocowania kulki a następnie naciągamy stoper gumowy na plecionkę do włosa. Stoper posłuży nam do blokowania dwóch kulek np., bałwanka lub grzybka. Za pomocą igły do kulek przeciągamy plecionkę przez rurkę termokurczliwą, zamontowaną na trzonku haczyka.
         
Kolejnym etapem wykonania przyponu jest ustalenie długości włosa jego długość nie powinna być większa jak cała długość rurki termokurczliwej plus trzonek haka.
         
Hak wiążemy węzłem bez węzła i zabezpieczamy rurką termokurczliwą. Pozostaje wam tylko obkurczyć rurki nad parą i przypon gotowy.
              
Wykończenie przyponu to już każdego indywidualna sprawa, ja na końcu przyponu wiążę pętelkę do szybkiej wymiany.
            
Podsumowując taka konstrukcja przyponu znakomicie się sprawdza na ostrożne i duże karpie. Możemy mieć pewność że nie splącze się podczas zarzucania. Nawet jeśli drobnica przesunie kulkę to nie ma obawy że zestaw będzie się źle prezentował. Odcinek krótkiej rurki termokurczliwej na haku zapobiega przypadkowemu splątaniu.  Wiem że wśród karpiarzy jest duża część konserwatystów którzy uważają że najlepszy zestaw to tradycyjny –„Standard rig” i nie potrzebne im są jakieś „udziwnienia” ale moim zdaniem nowoczesne łowienie karpi to ciągłe szukanie nowych rozwiązań, poszerzanie wiedzy i dążenie do osiągania lepszych wyników.
Andrzej Walczak.
                                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz